Mastürbasyonun yan etkileri var mı?

Mastürbasyon, az yan etkisi olan normal ve sağlıklı bir cinsel aktivitedir. Tuhaf iddiaların çoğu, kör olma gibi mastürbasyonu çevrelemektedir ve bu iddiaların çoğu doğru değildir.

Mastürbasyon, bir kişinin cinsel organlarını cinsel zevk için uyarmasıdır, ki bu orgazm olabilir veya olmayabilir. Mastürbasyon her yaştan erkekler ve kadınlar arasında yaygındır ve sağlıklı cinsel gelişimde rol oynar .

Araştırmalar, ABD’de 14-17 yaş arasındaki ergenler arasında, erkeklerin yaklaşık yüzde 74’ünün ve kadınların yüzde 48’inin mastürbasyon yaptığını tespit etti.

Yaşlı erişkinler arasında, kabaca erkeklerin yüzde 63’ü ve kadınların yaşları 57 ile 64 arasında değişmektedir.

İnsanlar birçok nedenden ötürü mastürbasyon yapıyor. Bunlara zevk, zevk, eğlence ve gerginlik giderme dahildir. Bazı kişiler tek başlarına mastürbasyon yaparken, diğerleri bir eşle birlikte mastürbasyon yapar.

Bu makale, mastürbasyonun potansiyel yan etkilerini ele almakta ve mastürbasyon mitleri ile ilgili kurgudaki gerçekleri sıralamaktadır. Ayrıca, mastürbasyonun sağlığa faydalarından bazılarını tanımlar.

Mastürbasyon mitleri

Yatağa bağdaş kurup oturmuş depresif ve endişeli bir adam.

Mastürbasyon riskleri hakkında birçok efsane vardır, ancak bunların hiçbiri kanıtlanmamıştır.

Mastürbasyon hakkında birçok efsane var. Bunların birçoğu birkaç kez debunk edilmiş olmasına rağmen, tekrar tekrar zamana ve yeniden yüzeye çıkıyor gibi görünüyor.

Mastürbasyonla ilgili çoğu iddia bilim tarafından desteklenmiyor. Mastürbasyonun, önerilen olumsuz etkilerden herhangi birine neden olduğunu gösteren genellikle bilimsel bir kanıt yoktur. Mastürbasyon neden olmaz:

 • körlük
 • kıllı avuç içi
 • yaşamda daha sonra iktidarsızlık
 • erektil disfonksiyon
 • penis küçülmesi
 • penis eğriliği
 • Düşük sperm sayısı
 • kısırlık
 • zihinsel hastalık
 • fiziksel zayıflık

Bazı çiftler, birisinin mastürbasyon etmesi durumunda ilişkilerinin tatmin edici olmamasından endişe duyuyor; bu da bir efsanedir.

Erkeklerin ve kadınların çoğu, bir ilişki içinde veya evlendiklerinde yalnız ya da birlikte mastürbasyona devam eder ve birçoğu bunu ilişkisinin eğlenceli bir parçası olarak görür.

Bir çalışma , mastürbasyon yapan kadınların, mastürbasyon yapmayanlara göre daha mutlu evliliklere sahip olduğunu buldu.

Mastürbasyon yan etkileri

Mastürbasyon zararsızdır. Bazı insanlar çok kaba ise sürtünme veya hassas cilt yaşayabilir, ancak bu genellikle birkaç gün içinde iyileşir.

Erkekler sık ​​sık kısa sürede mastürbasyon yaparlarsa ödem denilen hafif bir şişlik hissedebilirler . Bu şişme genellikle birkaç gün içinde kaybolur.

Diğer olası yan etkiler şunlardır:

Suç

Mastürbasyonun dini, manevi veya kültürel inançlarıyla çatışmasından endişe duyan bazı insanlar suçluluk duygusu yaşayabilir. Ancak, mastürbasyon ahlaksız veya yanlış değildir ve kişisel zevk utanç verici değildir.

Suçluluk duygularını cinsel sağlık konusunda uzmanlaşmış bir arkadaş, sağlık uzmanı ya da terapistle tartışmak, kişinin geçmişteki suçluluk duygularını taşımasına ya da mastürbasyon ile bağdaştırdıkları utanç hissetmesine yardımcı olabilir.

Azalan cinsel duyarlılık

Erkek ve kadın yatakta üzgün, cinsel yakınlık sorunları yaşıyor.

Agresif veya aşırı mastürbasyon teknikleri cinsel duyarlılığın azalmasına neden olabilir.

Erkeklerin penislerine çok sıkı tutunma gerektiren agresif bir mastürbasyon yöntemi varsa, duyuların azaldığını görebilirler. Bir adam teknik olarak zamanla bunu çözebilir.

Geliştirilmiş uyarım, böyle bir vibratör kullanmak gibi hem uyarılma ve genel cinsel fonksiyon artırabilir erkekler ve kadınlar .

Vibratör kullanan kadınlar, cinsel işlevde ve yağlamada iyileşme olduğunu bildirirken, erkekler erektil işlevde iyileşme yaşadı.

Prostat kanseri

Jüri mastürbasyonun prostat kanseri riskini artırıp artırmadığını gösteriyor . Araştırmacılar, bir sonuca varmadan önce daha fazla çalışma yapmalılar.

Bir 2003 çalışma 20’li sırasında beşten fazla kez her hafta ejaculated erkekler daha az sıklıkta ejaculated olanlara göre agresif prostat kanserine yakalanma üçte az olası olduğunu göstermiştir.

Araştırmacılar, riskin azaltılmasının, sık boşalma işleminin prostat bezinde kansere neden olan maddelerin birikmesini önleyebileceği için olduğunu iddia ediyorlar.

2016 yılında yapılan bir çalışmada , sık boşalma ile prostat kanseri riskinin daha düşük olması arasında benzer bir bağlantı olduğu tespit edildi . Araştırmacılar, ayda 21 kez veya daha fazla boşalan erkeklerin prostat kanseri gelişme riskinin azaldığını buldular.

Buna karşın, 2008’de yapılan bir çalışma , 20’li ve 30’lu yaşlarda sık cinsel aktivitenin prostat kanseri riskini arttırdığını, özellikle de düzenli mastürbasyon yaptığını buldu.

Günlük hayatı bozuyor

Nadir durumlarda, bazı kişiler istediklerinden daha fazla mastürbasyon yapabilir, bu durum şunları yapabilir:

 • iş, okul veya önemli sosyal etkinlikleri kaçırmalarına neden olma
 • bir kişinin günlük işleyişini kesmek
 • sorumluluklarını ve ilişkilerini etkilemek
 • ilişki sorunlarından kaçmak ya da gerçek hayat deneyimlerinin yerine koymak olarak hizmet etmek

Mastürbasyon pratiğinden olumsuz etkilenebileceğini düşünen birisinin bir sağlık uzmanıyla konuşması gerekir.

Bir doktor veya danışman, cinsel davranışlarını yönetebilecekleri yolları belirlemek için konuşma terapisi önerebilir.

Bir seks terapistine danışmak, aşırı mastürbasyon için başa çıkma stratejileri konusunda da yardımcı olabilir. Yerel bir seks terapisti bulmak için, bir kişi Amerikan Cinsellik Eğitimcileri Derneği, Danışmanları ve Terapistleri’ni (AASECT) ziyaret edebilir .

Bir cevap yazın