Mastürbasyonun faydaları

Mastürbasyon aşağıdakiler dahil birçok fayda sağlayabilir:

Bedeni anlamak

Mastürbasyon, bir kişinin cinsel duyumlarını ve onlara zevk veren şeyleri anlamalarına yardımcı olmak için bedeniyle daha aşina ve rahat olmasına yardımcı olabilir.

Araştırmalar , erken yaşta mastürbasyon yapan kadınların yetişkin olarak olumlu cinsel deneyime sahip olma ihtimalinin ve sağlıklı bir öz imgenin daha muhtemel olabileceğini bildirmiştir .

Fiziksel sağlık

Tek başına veya bir partnerle birlikte elde edilen orgazmlar, kadın ve erkeklerde üreme organlarının dolaşım, sinir ve kas sistemlerini destekler ve güçlendirir .

Erkekler için orgazm sperm ve semenin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. 2016’da yayınlanan bir araştırma , sık boşalmanın, bir erkeğin prostat kanseri gelişme riskini azaltabildiğini bildirmektedir .

Stres rahatlama

Birçok insan mastürbasyonu stresi azaltmak veya uykuya yardımcı olmak için kullanır. Gebeliğe veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) yol açamayacağından cinsel haz almak için risksiz bir yol olarak kabul edilebilir 

Mastürbasyon riskleri

Pek çok insan konuşmayı zor bulsa da, mastürbasyonla ilgili az risk vardır. Başlarsa sorun olabilir:

  • okula, işe veya bir bireyin yaşamının diğer yönlerine müdahale etmek
  • ilişkide sorunlara neden olmak
  • aşırı suçluluğa neden olmak
  • çok kaba olmalı, şişkinliğe ya da cinsel hassasiyeti azaltacaktır

Bir kişi mastürbasyonun bir sorun haline gelmesinden endişe duyuyorsa, bir doktor veya seks terapisti en iyi hareket tarzını önerebilir.

Saç dökülmesine ne sebep olur?

Dizüstü bilgisayar, not defteri ve tablet ile masa üzerinde hasta ve doktor ellerinde yakın çekim.

Saç dökülmesinden endişe duyan herkes doktora başvurmalıdır.

Saç dökülmesinin asıl nedeni çoğu zaman mastürbasyon değil kalıtım ve hormonların bir birleşimidir.

Yaygın saç dökülmesinin nedenleri:

Erkek tipi kellik

Androgenetik alopesi veya desen kelliklerigenetik bir hastalıktır ve saç dökülmesinin en yaygın nedenidir.

Androgenetik alopesi olan bir birey DHT’ye genetik duyarlılığa sahiptir. DHT’ye maruz kaldığında, saç kökleri büzülür, bu da güçlü ve sağlıklı saç oluşmasını önler.

Göre Amerikan Saç Dökülmesi Örgütü , erkek tipi kellik (MPB) erkeklerde saç kaybı üzerinde yüzde 95 neden olur ve bunlar 50 olan zaman erkeklerin yüzde 85’ini etkileyebilir.

Kadınlar erkeklerden daha düşük testosteron seviyesine sahip olsalar da, androgenetik alopesi de kadınları etkileyebilir. İngiliz Dermatologlar Derneğine göre , 65 yaş üstü kadınların yaklaşık yüzde 50’sinde androgenetik alopesi yaşanacak.

Alopesi areata

Bu alopesi formu tipik olarak kafa üzerinde veya başka yerlerde gelişen kel yamalara yol açar. Tüysüz bölgeler kalabilir ve saçlar yeniden uzayabilir veya saç derisi tüm yüz, yüz bölgesi ve vücudu kapsayacak şekilde yayılabilir.

Alopesi areata otoimmün bir durum olarak kabul edilir. Erkekleri, kadınları veya çocukları etkileyebilir.

Bu durum insanların yaklaşık yüzde 2’sini etkiler . Bu rahatsızlığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 30’unda saç dökülmesi tekrarlanıyor veya kalıcı olabilir.

Kemoterapi

İken kemoterapi genellikle odaklanır kanser hücrelerinin, kemoterapi ilaçları kanser mücadele bileşiklerin bazıları olduğu kadar neden olabilir 90’ını düşmek için bir kişinin saç. Bu saç dökülmesi geçicidir ve tedavinin ardından saçların tekrar büyümesi gerekir.

Başlıca bedensel stres

Doğum, ciddi enfeksiyon veya yetersiz beslenme gibi vücuda büyük stres, önemli miktarda saç dökülmesine neden olabilir.

Bu saç dökülmesi şekli genellikle kendi kendine düzelir, fakat aynı zamanda kalıcı olabilir.

Çekiş alopesi

Bu alopesi biçimi, saç uzun bir süre boyunca çok sıkı çekildiğinde oluşur ve bu durum saç köklerine zarar verir.

Traksiyon alopesi, kişi uzun süre boyunca mısır tarlaları, uzantılar, sıkı örgüler veya at kuyruğu giydiğinde meydana gelir.

Erken evrelerinde bu saç dökülmesi geçicidir. Bununla birlikte, bir kişi aylarca veya yıllarca aynı saç stilini giymeye devam ederse, saç dökülmesi kalıcı olabilir.

ilaç

Doğum kontrol hapları ve bazı antidepresanlar dahil olmak üzere bazı ilaçlar, yan etki olarak saç dökülmesine neden olabilir.

Paket servisi

Mastürbasyon, bir kişinin sağlığını etkilemeyecek veya saç dökülmesine yol açmayacak ortak bir faaliyettir.

Mastürbasyonla ilgili yararlar veya sorunlar hakkında konuşmak isteyen herkes, doktorlarıyla veya bir seks terapistiyle konuşmalıdır. Aynı şekilde, saç dökülmesinden endişe duyan herkes bunu bir sağlık uzmanıyla görüşmelidir.

Bir cevap yazın