Mastürbasyon saç dökülmesine neden olabilir mi?

Mastürbasyonu çevreleyen birçok efsane var, ancak mastürbasyonun saçınızın dökülmesine neden olabileceği teorisinin bir gerçeği var mı?

İnsanlar genellikle mastürbasyonu tartışmak zor bulur, bu da bu konunun neden bu kadar çok efsane çektiğini açıklayabilir.

Mastürbasyonun saç kaybına neden olduğu bu efsane, protein kaybı veya testosterondakideğişiklikler hakkındaki teorilerden gelebilir .

Ancak, bu efsaneler nadiren su tutuyor ve mastürbasyon birçok insan için yaşamın düzenli bir parçası – 2.000’den fazla yetişkin anketinde , erkeklerin ve kadınların yüzde 80’inin mastürbasyon yaptığı bildirildi.

Bu makalede, insanların neden mastürbasyonun saç dökülmesine neden olabileceğini düşündüklerini daha yakından inceliyoruz. Ayrıca diğer mastürbasyon mitlerini ve gerçeklerini araştırıyoruz ve saç dökülmesinin gerçek nedenlerine bakıyoruz.

Mastürbasyon saç dökülmesine neden olur mu?

Mastürbasyon saç kaybına neden olup olmadığını merak, banyo aynada saç çizgisine bakarak adam.

Saç dökülmesini mastürbasyonla ilişkilendiren bir çalışma yoktur.

Bir deyişle, hayır – mastürbasyon saç dökülmesine neden olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Bu efsane, spermin yüksek seviyede protein içerdiği fikrinden gelebilir ve bu nedenle her boşalmada vücut, saç büyümesi için kullanabileceği proteini kaybediyor.

100 mililitre (mL) semeni başına yaklaşık 5.04 gram (g) protein ile semen proteininin yüksek olduğu doğru olsa da, her boşalma, nispeten küçük bir miktar olan sadece 3.3 ila 3.7 mL semen içerir .

Bir başka teori de mastürbasyonun, DHT (dihidrotestosteron) adı verilen ve saç dökülmesine bağlı bir hormon seviyesini yükselten testosteronu arttırmasıdır .

Bununla birlikte, 2001 yılında yapılan bir çalışma, yetişkin erkeklerin 3 hafta boyunca mastürbasyondan uzak durduktan sonra testosteron seviyelerinde bir artış olduğunu göstermiştir . Bu, eğer bir kişi boşalmaktan kaçınırsa testosteron seviyelerinin gerçekten yükselebileceği anlamına gelir.

Her iki durumda da, mastürbasyonun DHT seviyelerini arttırdığına dair bir kanıt yoktur.

 

Diğer mastürbasyon mitlerini bozmak

Mastürbasyonla ilgili birçok efsane vardır, ancak modern bilim bunu herhangi bir fiziksel rahatsızlığın nedeni olarak kanıtlamamıştır.

Saç dökülmesinin yanı sıra, mastürbasyonun olacağına dair hiçbir kanıt yoktur:

  • saçların avucunda uzamasına neden olur
  • körlüğe yol açmak
  • cinsel organlara kalıcı zarar vermek
  • erkeklerde iktidarsızlığa ve kadınlarda kısırlığa neden olur

Pek çok insan mastürbasyonun konuşulmasını zor buluyor, bu da mastürbasyonla ilgili mitlerin çok ısrarcı olabileceği anlamına geliyor.

Bir cevap yazın