Cinsel performans kaygısının üstesinden gelmek

Beklentilerden veya kişisel endişelerden dolayı, her yaştan erkeğin bir noktada performans kaygısı ve erektil işlev bozukluğu yaşaması yaygındır.

Cinsiyetle ilgili stres , performans kaygısına yol açabilir . Bu da ereksiyon bozukluğuna (ED) yol açabilir , bu da ereksiyon elde etmede veya tutmada zorluk çeker.

Bazı basit başa çıkma yöntemleri, performans kaygısı ile ilgili olarak ED ile başa çıkmalarına yardımcı olabilir.

Performans kaygısı ve ED arasındaki bağlantı nedir?

çift ​​performans kaygısı ve erektil disfonksiyon ile yatağa oturdu

Stres ve anksiyete, ED’ye yol açabilecek cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

Performans kaygısı ve ED birkaç yolla bağlanabilir. Cinsel performans sergileme konusundaki stres ve endişe, hem bir erkekte hem de kadınlarda cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

Bu kişisel cinsel beklentiler karşılanmadığında, kendini aşağılık ya da beceriksiz hissetmenin aşağı yönlü bir sarmalına yol açabilir.

Erkeklerde bu yetersizlik ve düşük özgüven duygusu ED gibi fiziksel belirtilere dönüşebilir.

Araştırmalar , bir erkeğin akıl durumu ile cinsel performans gösterme yeteneği arasında açık bir bağlantı olduğunu not eder .

Performans kaygısının nedenleri

Performans kaygısı tipik olarak, birinin cinsel aktivite sırasında iyi performans gösterme yeteneği ile ilgili olumsuz düşüncelerden kaynaklanır. Bu, cinsel yetersizlik duygularını veya bir ortağı memnun etmemeyi içerebilir.

Bu duygular beden imajından, penis büyüklüğünden veya erkekliğin veya bir erkeğin rolüyle ilgili algılardan etkilenebilir. Birinin hayatı hakkında daha genelleştirilmiş olumsuz düşünceler de performans endişesine katkıda bulunabilir.

İşyerinde, ailede veya parayla stresle baş etmek aynı zamanda bir erkeğin zihinsel durumunu da etkileyebilir ve performans endişesine katkıda bulunabilir.

ED nedenleri

İçmek performans kaygısına ve erektil disfonksiyona neden olabilir

Sigara, uyuşturucu kullanımı ve alkolün tümü ED’ye katkıda bulunabilir.

ED, çeşitli karmaşık katkıda bulunan faktörlerin neden olduğu bir semptomdur. ED, erkeğin zihinsel durumu da dahil olmak üzere, ereksiyona bağlı işlemlerin herhangi birinde bir kesinti olduğunda ortaya çıkabilir. ED ayrıca sinirler, hormonlar ve hatta kan dolaşımı ile ilgili olabilir.

Performans endişesine ek olarak, ED’ye katkıda bulunabilecek diğer şeyler şunlardır:

 • depresyon
 • ilgisizlik
 • stres
 • Düşük testosteron seviyeleri
 • sigara içmek
 • alkol veya uyuşturucu kullanımı
 • kronik hastalık
 • böbrek hastalıkları
 • diyabet kaynaklı sinir hasarı
 • inme
 • hasar
 • pelvik ışınlama
 • son ameliyat

Bazı ilaçlar ayrıca ED’ye, özellikle vücuttaki hormonları, sinirleri veya dolaşımı bozan veya değiştirenlere de neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • antidepresanlar
 • antienflamatuar ilaçlar
 • yüksek tansiyon ilaçları
 • düzensiz kalp atışı için ilaçlar
 • kas gevşeticiler
 • hormon tedavisi
 • kemoterapi
 • prostatı etkileyen ilaçlar

Bir doktor veya eczacı, kişi yeni bir ilaca başlamadan önce bu olası yan etkilerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

belirtiler

Performans kaygısı herkesi farklı etkiler, çünkü herkes strese ve kaygıya farklı şekillerde tepki verir. Vücutta, erken boşalma , orgazm yetersizliği veya cinsiyete ilgi kaybı gibi çeşitli semptomlar ortaya çıkabilir .

ED’nin fiziksel belirtileri arasında ereksiyon veya ereksiyon sıkıntısı vardır ve ayrıca cinsel istek kaybına yol açabilir.

Nasıl başa çıkılır

İnsanların performans kaygısı ve ED ile başa çıkmalarına ve olumlu cinsel deneyimleri yaşamalarına yardımcı olacak birçok ipucu vardır.

Döngüsü önlemek

Birçok erkek performans kaygısı döngüsüne düşebilir. Zaman zaman hayal kırıklığı yaratan bir cinsel deneyime sahip olmak tamamen normaldir ve nadiren ED belirtileri genellikle endişe nedeni değildir.

Bununla birlikte, performans kaygısı olan erkekler bu olaya katılabilir veya bir başarısızlık olduğunu düşünebilir. Bu, gelecekte cinsel aktivite konusunda endişelenmelerine neden olabilir ve bu endişe ED’nin devam etmesine neden olabilir.

Bunun yerine, erkeklerin cinsel bir başarısızlık olarak algıladıklarının tamamen normal bir olay olduğunu anlamaları esastır.

Olumsuz sonuca odaklanmak yerine, stres veya endişenin ED belirtilerini nasıl etkilediğini tespit etmek yardımcı olabilir. Bunun nedeni, işteki yaklaşmakta olan bir proje veya bir aile gezisi planlamak gibi basit olabilir.

Odağı semptomlardan ziyade nedene kaydırmak, bir insanın, özellikle artan stres zamanlarında, her zaman iyi performans göstermesi için baskıyı azaltmasına yardımcı olabilir.

Duyulara odaklan

Performans kaygısı olan birçok erkek, algılanan cinsel başarısızlıklarını düzenli olarak zihinsel olarak yeniden yaşar. Cinsel partnerinin ne düşündüğü veya cinsel aktivite sırasında nasıl algılanacağı konusunda sürekli endişe duyabilirler. Bununla baş etmek için bir ipucu zihni duyular üzerine odaklamaktır.

Cinsel aktivite sırasında, bir insanın olayı analiz etmekten ziyade duyusal deneyime odaklanmasına yardımcı olabilir.

Ellerin ne hissettiğine veya gözlerin ne gördüğüne odaklanmak, bir erkeğin performans hakkındaki endişeli düşünceleri engellemesine yardımcı olabilir. Kokulu mumlar veya romantik müzik kullanmak da duyusal deneyime katkıda bulunabilir ve bir erkeğin kaygısını azaltmaya hizmet edebilir.

Egzersiz

iz koşucu

Haftada birkaç kez düzenli egzersiz yapmak ED’de yardımcı olabilir.

Araştırmalar, az veya hiç fiziksel egzersiz yapmanın ED semptomlarıyla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Haftada birkaç kez 20 ila 30 dakikalık basit bir egzersiz rutini de stres düzeylerini azaltabilir.

Genel egzersizlere ek olarak, spesifik egzersizler de semptomlara yardımcı olabilir. Kegel egzersizleri gibi pelvik egzersizler, ereksiyon sırasında penise kan pompalamadan sorumlu olan kası güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bir erkek idrar akışını durdurmak için kullanılan kasları sıkıştırarak Kegel egzersizi yapabilir.

Diğer teknikler

Performans endişesini ve ED’yi tedavi etmek için birçok başka teknik kullanılır. Bunlar gibi şeyler içerir:

 • rehberli görüntü terapisi gibi rehberli meditasyonlar
 • danışmanlık çiftler
 • seks terapisi
 • cinsel eğitim
 • stresi azaltmak

Ayrıca, bir erkeğin herhangi bir cinsel partnerle performans kaygısı konusunda açık olmalarına yardımcı olabilir. Bu stresi azaltabilir ve eşleri kaygılarını hafifletmek için çözümler bulmalarına yardımcı olabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Performans endişesine yardımcı olmak için kişisel adımlar atırken, ED birçok erkeğe yardım edebilirken, doktorun katılması gereken durumlar olabilir.

Belirtileri hafifletmek için adımlar attıktan sonra performans kaygısı yaşamaya devam eden herkes, bir doktora stres veya kaygı düzeyleri hakkında konuşmak isteyebilir,

Zaman içinde daha da kötüleşen veya daha sık görülen semptomlar yaşayan erkekler de bir doktora görünmelidir.

Doktorlar ED’nin altta yatan fiziksel nedenlerini belirlemeye yardımcı olmak için fiziksel bir muayene veya kan çalışması yapabilir ve adamın zihinsel sağlığı ve stres düzeyleri hakkında sorular sorabilir .

Doktorlar ayrıca performans kaygısı ve ED’yi yönetme konusunda daha fazla ipucuna sahip olabilir. Bir sağlık uzmanıyla çalışan birçok erkek, semptomlarını hafifletmeye ve olumlu cinsel deneyimleri teşvik etmeye yardımcı olan bir terapi veya tedavi bulabilir.

Bir cevap yazın